Szukaj
  • Elzbieta Kwasek-Hortmanowicz

Vata

To powietrze i przestrzeń. Energia ta odpowiada za funkcje ruchowe ciała takie, jak np. krążenie krwi, przewodzenie impulsów nerwowych, przesuwanie pokarmów w układzie pokarmowym, proces oddychania. Jednocześnie jest odpowiedzialna za kreatywność i elastyczność.

Osobę o typie Vata można określić mianem „strusia pędziwiatra”. Jest to osoba bardzo ruchliwa i energiczna, ma lekką, wysmukłą budowę ciała. Często szczupła i o słabej muskulaturze, nie należy do najsilniejszych i najbardziej wytrwałych. Odczuwa dyskomfort między innymi z powodu niezbyt dobrego krążenia krwi. Skóra takiej osoby jest bardzo sucha, szorstka, z widocznymi żyłami (przeźroczysta). Często posiada kręcone, trudne do ułożenia włosy. Nie lubi zimna, gdyż szybko marznie – nawet w letni wieczór.

Procesy trawienia i metabolizmu są u Vata zmienne, utrudniając zachowanie zdrowia zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Typowy osobnik Vata jest nerwowy i niezwykle wrażliwy. Jego nastroje są zmienne, bywa nadmiernie lękliwy i pełen obaw. Te cechy powodują, że trudno mu wytrwać i kontynuować liczne projekty do ich końca. Choć brak mu cierpliwości, z łatwością przystosowuje się do zmian.

Cechują go niezwykła kreatywność, zdolność do pracy nad kilkoma projektami równocześnie, entuzjazm w podejściu do wyzwań dnia codziennego. Jeśli należycie się skoncentruje i wykorzysta te cechy, potrafi osiągnąć w miarę komfortowe życie. Szybko się uczy, przyswaja nowe informacje, lecz niestety także szybko je zapomina. Osoby typu Vata mają nieuporządkowany styl życia, po okresach niezwykłej kreatywności następuje u nich zwykle poczucie wyczerpania. Czasami można odnieść wrażenie, że ich ruchy są mało skoordynowane, a wypowiedzi niekoniecznie przemyślane i wyważone.

Osobnik Vata powinien wybierać zawody, które nie będą wymagały od niego aktywności fizycznej i stałej czujności. Byłoby dobrze, gdyby nie działał w otoczeniu suchym i zimnym. Sprawdzi się dobrze w zawodach związanych z kreatywnością i komunikacją, w których liczne wyzwania pozwolą mu się w pełni zrealizować.

Jeśli osoby z tą doshą są zmuszone do wykonywania ciężkiej pracy, wówczas zapadają na choroby związane z układem nerwowym i stawami, cierpią na zaparcia przy jednoczesnej utracie wagi. Należy je traktować z troską i uwagą, gdyż ich umysł i ciało są niezwykle wrażliwe.

Osoba o zrównoważonej doshy typu Vata bywa duszą towarzystwa ze względu na radosne podejście do życia oraz jasny i czujny umysł. Odnosi się wrażenie, że rozpiera ją wewnętrzna energia.

Jak uprawiać jogę – dosha VATA

Osoby o tej doshy potrzebują głównie uspokojenia i rozgrzania. Praktyka jogi nie powinna ich nadmiernie męczyć i prowadzić do wyczerpania. Przede wszystkim zaleca się dla nich pozycje siedzące, jak np. Padmasama czy Sukhasana, które powinny być wykonywane codziennie. Pomocne są także Vajrasana/Virasana oraz Siddhasana. W celu kontrolowania energii wiatru i przestrzeni zaleca się medytacje, np. w pozycji siedzącej w wymienionych wcześniej asanach.

Kluczem do zredukowania wysokiego poziomu energii Vata jest głęboka relaksacja. Każda sesja powinna kończyć się asanami relaksacyjnymi, jak np. Savasana, by nie gromadzić nadmiaru energii Vata pochodzącej z wykonywanej praktyki.

Jeśli praktyka pranayamy stanowi nieodłączną część jogi, wówczas zaleca się, aby osoba typu Vata wykonywała codziennie oddech Suryabhedana.

16 wyświetlenia0 komentarz

©2019 by Elżbieta Kwasek. Proudly created with Wix.com