Szukaj
  • Elzbieta Kwasek-Hortmanowicz

Vata

To powietrze i przestrzeń. Energia ta odpowiada za funkcje ruchowe ciała takie, jak np. krążenie krwi, przewodzenie impulsów nerwowych, przesuwanie pokarmów w układzie pokarmowym, proces oddychania. Jednocześnie jest odpowiedzialna za kreatywność i elastyczność.

Osobę o typie Vata można określić mianem „strusia pędziwiatra”. Jest to osoba bardzo ruchliwa i energiczna, ma lekką, wysmukłą budowę ciała. Często szczupła i o słabej muskulaturze, nie należy do najsilniejszych i najbardziej wytrwałych. Odczuwa dyskomfort między innymi z powodu niezbyt dobrego krążenia krwi. Skóra takiej osoby jest bardzo sucha, szorstka, z widocznymi żyłami (przeźroczysta). Często posiada kręcone, trudne do ułożenia włosy. Nie lubi zimna, gdyż szybko marznie – nawet w letni wieczór.

Procesy trawienia i metabolizmu są u Vata zmienne, utrudniając zachowanie zdrowia zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Typowy osobnik Vata jest nerwowy i niezwykle wrażliwy. Jego nastroje są zmienne, bywa nadmiernie lękliwy i pełen obaw. Te cechy powodują, że trudno mu wytrwać i kontynuować liczne projekty do ich końca. Choć brak mu cierpliwości, z łatwością przystosowuje się do zmian.

Cechują go niezwykła kreatywność, zdolność do pracy nad kilkoma projektami równocześnie, entuzjazm w podejściu do wyzwań dnia codziennego. Jeśli należycie się skoncentruje i wykorzysta te cechy, potrafi osiągnąć w miarę komfortowe życie. Szybko się uczy, przyswaja nowe informacje, lecz niestety także szybko je zapomina. Osoby typu Vata mają nieuporządkowany styl życia, po okresach niezwykłej kreatywności następuje u nich zwykle poczucie wyczerpania. Czasami można odnieść wrażenie, że ich ruchy są mało skoordynowane, a wypowiedzi niekoniecznie przemyślane i wyważone.

Osobnik Vata powinien wybierać zawody, które nie będą wymagały od niego aktywności fizycznej i stałej czujności. Byłoby dobrze, gdyby nie działał w otoczeniu suchym i zimnym. Sprawdzi się dobrze w zawodach związanych z kreatywnością i komunikacją, w których liczne wyzwania pozwolą mu się w pełni zrealizować.

Jeśli osoby z tą doshą są zmuszone do wykonywania ciężkiej pracy, wówczas zapadają na choroby związane z układem nerwowym i stawami, cierpią na zaparcia przy jednoczesnej utracie wagi. Należy je traktować z troską i uwagą, gdyż ich umysł i ciało są niezwykle wrażliwe.

Osoba o zrównoważonej doshy typu Vata bywa duszą towarzystwa ze względu na radosne podejście do życia oraz jasny i czujny umysł. Odnosi się wrażenie, że rozpiera ją wewnętrzna energia.

Jak uprawiać jogę – dosha VATA

Osoby o tej doshy potrzebują głównie uspokojenia i rozgrzania. Praktyka jogi nie powinna ich nadmiernie męczyć i prowadzić do wyczerpania. Przede wszystkim zaleca się dla nich pozycje siedzące, jak np. Padmasama czy Sukhasana, które powinny być wykonywane codziennie. Pomocne są także Vajrasana/Virasana oraz Siddhasana. W celu kontrolowania energii wiatru i przestrzeni zaleca się medytacje, np. w pozycji siedzącej w wymienionych wcześniej asanach.

Kluczem do zredukowania wysokiego poziomu energii Vata jest głęboka relaksacja. Każda sesja powinna kończyć się asanami relaksacyjnymi, jak np. Savasana, by nie gromadzić nadmiaru energii Vata pochodzącej z wykonywanej praktyki.

Jeśli praktyka pranayamy stanowi nieodłączną część jogi, wówczas zaleca się, aby osoba typu Vata wykonywała codziennie oddech Suryabhedana.

37 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Twoja Dosha

Pitta

Kapha