Szukaj

Kapha-Pitta

W przypadku uzyskania wyników, wskazujących na dominujący charakter dwóch dosh: Kapha i Pitta, jesteśmy typem o mieszanym, podwójnym charakterze. Pitta to głównie ogień i trochę wody. Dosha ta jest gorąca, lekka, nieznacznie wilgotna i nieznacznie oleista. Kapha składa się z wody i ziemi. Jest zimna, ciężka i mokra lub wilgotna. Wspólnymi elementami obu dosh jest energia wody i wilgoć, którą wytwarza. Właśnie woda (wilgotność) ulega zakłóceniu, gdy obie doshe znajdują się w stanie niezrównoważonym. U obu dosh brakuje elementu powietrza i przestrzeni. Stąd w przypadku tej podwójnej doshy zaleca się pożywienie ubogie w wilgoć, lecz bogate w brakujące elementy.

Osoby o niezrównoważonych doshach typu Pitta-Kahpa przeważnie są ciężkie (cecha Kaphy), gorące (cecha Pitty) oraz wilgotne i oleiste. Dlatego ich dieta powinna być lekka, wychładzająca i sucha. Z tego powodu idealne, lekkie potrawy to sałatki i warzywa spożywane w stanie surowym. One powinny stanowić dominującą porcję codziennej diety.

Osoby typu Pitta-Kapha mają solidne ciało oraz cieszą się silną witalnością (Pitta). Jedną z cech ich charakteru jest skłonność do gniewu i krytycyzmu. Jednocześnie są bardzo stabilne w nastrojach (Kapha). Biorąc pod uwagę ich energię, entuzjazm i dynamizm w połączeniu z dużą wytrzymałością, nadają się do pracy w stresującym otoczeniu. Dobrze sprawdzają się w sportach wyczynowych. Cieszą się na ogół doskonałym zdrowiem fizycznym. Czasem powinny uważać na wagę ciała, gdyż nigdy nie rezygnują z posiłku.

Znacznie bardziej masywne są osoby typu Kapha-Pitta. Mają dobrze rozwiniętą muskulaturę, jednak czasem pokrytą tkanką tłuszczową. Kształt ich ciała i twarzy są bardziej pełne, zaokrąglone. W porównaniu z typem Pitta-Kapha cechuje je mniejszy pęd w życiu codziennym i bardziej pogodne podejście do otaczającego świata. W celu zrównoważenia ociężałości Kapha, zwykle regularnie prowadzą sportowy tryb życia. Ich witalność jest niższa niż Pitta-Kapha.

Jak uprawiać jogę posiadając podwójną doshę Kapha-Pitta/Pitta-Kapha?

Cechą charakterystyczną tej podwójnej doshy jest przede wszystkim brak energii wiatru i przestrzeni, czyli Vata. Silna, wytrzymała muskulatura osób o tej podwójnej doshy bardzo często nie jest wystarczająco elastyczna i rozciągnięta. Dlatego polecane są asany rozciągające oraz usuwające nadmiar Kapha dla podtypu Kapha-Pitta. Ten podtyp powinien umiejętnie dobierać lekko rozgrzewające asany, aby przezwyciężyć ospałość i stagnację. Podtyp Pitta-Kapha bardziej powinien koncentrować się na pozycjach „uziemiających”, choć ich ilość i czas trwania należy skonsultować z doświadczonym nauczycielem jogi. Pozycje można dobierać w oparciu o zalecenia dla czystych typów Kapha i Pitta.

Osoby uprawiające pranayamę, szczególnie ostrożnie powinny dobierać oddechy. Ze względu na Kapha należy rozwijać umiejętności oddechowe, lecz codzienną praktykę należy prowadzić pod nadzorem dyplomowanego nauczyciela.

43 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Twoja Dosha

Vata

Pitta