Szukaj
  • Elzbieta Kwasek-Hortmanowicz

Pitta

To połączenie ognia i wody, które odpowiadają za metabolizm, proces trawienia, odczuwanie głodu i pragnienia. Energię tę cechują: odwaga, ambicja, porywczość, duma, zazdrość i silna wola. Jest ona ulokowana w skórze, krwi i układzie trawiennym (żołądek wraz z sokami trawiennymi, wątroba, śledziona, dwunastnica, pęcherzyk żółciowy wraz z żółcią, jelito cienkie, trzustka).

Osobę o typie Pitta cechuje średnia budowa ciała, o przeciętnej muskulaturze, posiada dobre krążenie, cierpi z powodu nadmiaru ciepła w organizmie. Posiada ona silny system trawienny, szybko spalający dostarczane pożywienie. Umożliwia to spożywanie różnorodnych potraw bez zagrożenia dla wzrostu wagi. Osobnicy Pitta potrzebują stałego dostarczania pokarmów i napojów, które są wychładzające i nawilżające w celu przeciwdziałania wzrostowi energii cieplnej organizmu. Pożywienie powinno być wysokiej jakości, gdyż ze względu na szybkość dobrej przemiany materii istnieje zagrożenie korzystania z zasobów ciała, co może doprowadzić do wypalenia i wyczerpania. Osoby Pitta mają delikatną i gładką skórę, często tłustą. Bywa ona pokryta piegami i znamionami, posiada skłonność do wyprysków, uczuleń i siniaków. Włosy są przeważnie cienkie o lekko rudym odcieniu blond ze skłonnością do wypadania i wczesnego siwienia. Pitta nie znosi upałów, jasnego światła. Trudno się opala. Ich oczy są wyjątkowo wrażliwe.

Zwykle są to osoby bystre i ambitne, o wysokiej inteligencji, bardzo wygadane, wybuchowe i skłonne do agresywnych zachowań, zwłaszcza gdy coś idzie niezgodnie z ich życzeniem. Potrafią doprowadzić każdy projekt do końca; skoncentrowane – w sposób zdeterminowany i systematyczny dążą do celu. Cenią porządek. Umiejętnie gospodarują energią i świetnie zarządzają finansami. Szybko się uczą i równie długo pamiętają. Posiadają ogromną wiedzę na temat rzeczy, które je interesują, są naturalnymi przywódcami, często osiągają wysoki status materialny i społeczny. Powinny wykonywać zawody w stonowanym środowisku, w zimniejszym klimacie, gdzie waga zadania wymagałaby inteligentnego podejścia, co dodatkowo zmotywowałoby Pitta do działania.

Osoby o zrównoważonej doshy są ciepłe, wrażliwe. Nie mają kłopotów z okazywaniem emocji, chwilami wyrażają swoje nastawienie w sposób odbierany jako zbyt mocny. Cechuje je pogoda ducha.

Jak uprawiać jogę – dosha Pitta

Osoby o tym typie są nadmiernie rozgrzane, ciepło przenika ich ciało. W celu zrekompensowania nadmiaru gorąca zaleca się asany wychładzające. Osoby uprawiające pranayamę powinny skupić się na wdechach Shitali oraz wydechach Sitkari, gdyż przynoszą one efekt podobny do oddychania lewym nozdrzem (Chandrabhedana), odpowiedzialnym za schładzanie organizmu.

Odnosząc się do jogicznego pojmowania ciała, Słońce (ogień) mieści się w okolicach splotu słonecznego, podczas gdy Księżyc (zimno) jest na dole jamy ustnej, w okolicach ślinianek. W czasie asan nie należy stymulować energii cieplnej, która dąży do redukowania energii zimna, lecz koncentrować się na zrównoważeniu tych energii. Równowaga obu energii schładza ciało.

Polecane są proste asany odwrócone, jak Viparitakarani, Sarvangasana, Halasana, które redukują nadmierne wytwarzanie energii cieplnej i dobrze wychładzają. Osoby typu Pitta odnoszą korzyści z asan, które powoli masują wątrobę i śledzionę, główną siedzibę energii Pitta w ciele. Z tego powodu zaleca się praktykowanie Dhanurasany, Bhujangasany oraz Matsyasany, gdyż wspomagają one proces eliminowania nadmiaru Pitta z organizmu.

25 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Twoja Dosha

Vata

Kapha