Szukaj
  • Elzbieta Kwasek-Hortmanowicz

Twoja Dosha

Jeśli po podsumowaniu wyników testu, otrzymaliśmy wyraźnie dominującą ilość odpowiedzi w ramach jednej z dosh, to reprezentujemy czysty typ: Vata, Pitta lub Kapha.

Może być też tak, że otrzymaliśmy prawie równą ilość odpowiedzi w ramach dwóch typów. Wówczas posiadamy mieszaną doshę: Vata-Pitta, Vata-Kapha lub Pitta-Kapha.

Niezwykle rzadko zdarza się zrównoważona kompozycja tzw. Tri-dosha (Sama Prakriti), czyli równomierne „nasycenie” energiami.

Uważa się, że ludzie jako dzieci posiadają doshę typu Kapha, następnie w miarę upływu lat przechodzą do fazy Vata, a na starość stają się typem Pitta. Niektórzy sądzą, że otrzymujemy doshę, podobnie do genów, raz na całe życie. Spotkałam się też z poglądami o możliwości zmiany doshy zależnej między innymi od diety i środowiska, a przede wszystkim od osobowości – zamkniętej lub otwartej na zmiany. Z charakterystyki dosh wynika, że na zmiany są otwarte typy Vata, czasem Pitta. Typ Kapha, przywiązany do tradycji i zasad, raczej rzadko skłonny jest do zmiany.

Charakterystyka typów konstytucji psychofizycznych wraz z zaleceniami, jak uprawiać jogę została sporządzona między innymi na podstawie książki „Ayurveda. Nature’s Medicine” autorstwa dr. Davida Frawley’a i dr. Subhash Ranade (Motilal Banarsidass Publishers, Private Limited, Delhi, Indie), wiedzy zdobytej na kursie „Yoga and Ayurveda” zorganizowanym przez Sharata Arorę (Himalayan Iyengar Yoga Centre, Indie) oraz szkolenia w Angel School of Kerala Ayurvedic Study Centre, Goa, Indie.

Informuję, że test umieszczony na www.ajoga.pl ma charakter ogólny. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy konstytucji psychofizycznej (doshy) należy porozumieć się z osobą posiadającą odpowiedni certyfikat. Zalecenia, dotyczące uprawiania jogi, stosowania konkretnych asan i uprawiania pranayamy powinny być skonsultowane z lekarzem, a praktykę jogi należy prowadzić u doświadczonego nauczyciela. Jako autor nie mogę ponosić żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku niezastosowania się do tego ostrzeżenia.


Jak wypełnić test?

Przeczytaj uważnie tabelę. Następnie wybierz odpowiedź, która najbardziej pasuje do Ciebie. Jeśli uważasz, że wszystkie odpowiedzi opisują Ciebie, to zaznacz trzy odpowiedzi, jeśli dwieto je zaznacz. Omiń pytanie, gdy nie znajdziesz odpowiadającego Tobie opisu. Po zakończeniu testu, podsumuj wyniki w kolumnach, np. VATA – 10, PITTA – 10, KAPHA 5. Taki wynik wskazuje, że jesteśmy osobowością Vata-Pita. Zaglądaj na stronę, by znaleźć opisy osobowości i wskazówki dotyczące odżywiania,uprawiania jogi, itd



98 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Vata

Pitta

Kapha